Kwiat ten jest najpopularniejszym motywem florystycznym w tatuażu.
Dawniej w kulturze zachodniej, tatuowano róże głównie w stylu old school. Marynarze pokazywali w ten sposób uczucie do swoich kobiet (lub matek) podczas długich podróży.
Teraz róże można spotkać w każdej stylistyce, pojedynczo oraz z innymi kwiatami, ozdobami, motywami :
Róża w old schoolu często występuje sama, lub w połączeniu z innymi motywami, takimi jak sztylety, brzytwy, czaszki czy ptaki.
Historia:
Starożytni rzeźbili róże na drzwiach komnat, przeznaczonych do ucztowania.
W mitologii greckiej kwiat ten zrodzony był z krwi Adonisa, ukochanego Afrodyty (róża była kwiatem owej bogini powstałej z morskiej piany, a teraz już wiemy, że skład wody morskiej przypomina skład krwi).
Kwiat ten przypisywany był także Erosowi i Dionizosowi.
W starożytności Rosierre, czyli najcnotliwsza dziewczyna roku upamiętniana była pod postacią rzeźby, a także otrzymywała kwiat róży. Symbolika ta przedostała się do chrześcijaństwa pod postacią tzw. rosa mystica, która, w dzisiejszych czasach, jest atrybutem Marii Dziewicy.
Gdy spotkasz ją w katakumbach będzie oznaczała męczeństwo pochowanej tam osoby.
W Nowym Testamencie nie ukazuje się ona ani razu, ale Jezus przedstawiony jest tam jako najbardziej idealny człowiek, tak jak kiedyś (w ogrodzie Salomona) Róża Szaronu - idealny kwiat. W ikonografii chrześcijańskiej, róża jest więc wyobrażeniem krwi Chrystusa.
W kartach tarota, róża jest symbolem równowagi. Piękno jej kwiatu wyraża obietnicę i nadzieję na nowy początek.
Symbolika:
Róża jako symbol w krajach zachodnich ma bardzo podobne znaczenie do kwiatu lotosu na wschodzie. Nawiązuje do duchowości i piękna.
Dzięki swojemu wspaniałemu, ale skomplikowanemu kształtowi oraz odurzającemu zapachowi, uważana jest za symbol miłości, w najczystszej postaci.
W skrócie oznacza:
- duchowość,
- piękno,
- miłość cielesną,
- męczeństwo,
- świętość,
- życie,
- czystość uczuć, intencji,
- cnotliwość (czyli w pewnym sensie mamy ambiwalentność znaczeń, bo symbolizuje przecież także miłość cielesną).
- pączek róży – niewinność, rozwój, odkrywanie, oczekiwanie, młodość, zabawa i niewinna miłość,
- dzika róża polna - swoboda, wolność.
- róża i czaszka – symbol życia (tworzenia) i śmierci (rozkładu),
- róża i różaniec – religijność,
- róża i diament – kontrast między naturalnym i ukształtowanym pięknem.
Kolor:
Nawet kolor płatków róży może mieć różne znaczenie:
- czerwona (najbardziej popularna) – symbolizuje namiętną miłości, nie pozbawioną pasji, emocji, romantyzmu, poświecenia, fizycznego uczucia dla kogoś. Kiedy dajesz bliskiej osobie jedną czerwoną różę, mówisz jej: "kocham Cię",
- żółta róża jest symbolem zazdrości ale także radości, przyjaźni, romansu oraz opieki. Żółty jest kolorem, który doskonale wyraża słowa "troszczę się" albo "pamiętam",
- biała – poświęcenie, czystości, niewinność, cnotliwość, duchowości, miłość błagalną i symbol milczenia. Tatuuje się ją także aby oddać komuś cześć. Często symbolizują też szczęśliwą miłość i młodzieńczość, stąd tyle kobiet wybiera białe róże w wiązance ślubnej. Akcenty koloru czerwonego lub różowego na białym wzorze tatuaży mogą wskazywać na różnego rodzaju miłość powiązaną z przyjaźnią,
- różowa róża reprezentuje wdzięk, cnotę i elegancję, podziw i sympatię, przysięgę miłosną. Jedna róża w tym kolorze wyraża słowa: "dziękuję" lub "zaufaj mi",
- róża herbaciana – przemijanie, wspomnienia,
- róża pomarańczowa – entuzjazm, energia, duma i fascynacja,
- szare róże także są bardzo popularne, jednak w tym przypadku kolor jest nieco mniej symboliczny.
Czarna oraz niebieska róża nie istnieje w przyrodzie i aby uzyskać kolor czarny czy niebieski kwiatu, niektóre kwiaciarnie sztucznie farbują róże.
Czarną różę szczególnie upodobały sobie osoby z subkultury gotyckiej i metalowej, a także osoby o złamanym sercu, gdyż jest to symbol:
- żałoby, smutku, cierpienia, pożegnania,
- śmierci związku lub niechęci do jego kontynuowania,
- nowego początku i odrodzenia (podobnie jak karta tarota: Śmierć - koniec, który jest zarazem początkiem dla całkiem nowego stanu rzeczy),
- czarna róża z kolcami w symbolice tatuażu więziennego oznacza chęć zemsty nawet za cenę wolności.
Niebieska róża:
- odkrywanie nowego,
- ciekawość,
- ochota zdobycia czegoś nieosiągalnego.
Liczba:
Od stuleci róże stosowane były do wyrażania emocji i uczuć, o których wstydziliśmy się powiedzieć wprost. Szczególnie ważna pod tym względem była liczba róż w bukiecie:
- pojedyncza róża - tylko ty, jesteś moją miłością,
- dwie róże - wzajemna miłość,
- trzy róże – miłość,
- dziewięć róż - razem wiecznie,
- jedenaście róż - głęboka miłość,
- trzynaście róż - tajemniczy wielbiciel.
Róża z cierniem jest jak prawdziwa miłość. Wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale także z cierpieniem i bólem. Jest to symbol złamanego serca, trudnej miłość, świadomości tego, że nawet najpiękniejsze rzeczy mogą sprawiać ból. Gdy nieostrożnie obchodzimy się z różą, czy kochaną osobą, możemy zostać zranieni. Jest to ostrzeżenie przed dwoistością uczucia miłości. Wskazuje także na to, że o miłość należy dbać i tak jak różę, oczyszczać ją z niebezpiecznych kolców. Ale gdy już pozbędziemy się kolców, czyli przeszkód na drodze do prawdziwej miłości, wówczas czeka nas nagroda w postaci prawdziwego szczęścia. Taką symbolikę ma właśnie róża bez kolców – miłość idealna, warta wszelkich wyrzeczeń i nie bojąca się przeszkód.
Róża bez cierni może być symbolem czystej miłości platonicznej lub miłości matki do dziecka i odwrotnie.
Źródła:
http://vignette4.wikia.nocookie.net/polskapersopedia/images/3/37/Afrodyta2.jpg/revision/latest?cb=20140826112912&path-prefix=pl
http://img00.deviantart.net/b231/i/2011/101/d/c/eros__passionate_love_by_blazingelysium-d3dsugv.jpg
http://www.tatuaze.org/artykul/281/tatuaz-roza-symbolika.htm
Zdjęcia tatuaży: https://www.facebook.com/tuszpodskora/