Subiektywny blog o tatuowaniu.
Symbolice, stylistyce i technice w tatuażu.
Prowadzony przez tatuatora.

wtorek, 19 kwietnia 2022

MOKOSZ - Matka-Ziemia

Opiekunka: ZIEMI, KOBIET, DZIECI.
Bogini URODZAJU i PŁODNOŚCI, ale też deszczu i dżdżystej pogody. 

ŻONA PERUNA, boga piorunów (słowiańskie bóstwo gromowładne oraz jedno z czołowych w panteonie słowiańskim).

"I wszczęła spór Mokosz z Perunem, kto z nich ma stworzyć człowieka. I stworzyła Mokosz człowieka, a Perun włożył weń duszę. I dlatego, gdy człowiek umiera, do ziemi idzie jego ciało, a dusza ku Perunowi."
Źródło: Powieść doroczna (1071), cyt. za: Aleksander Gieysztor, Mitologia Słowian, wyd. Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2006, str. 158.

Traktowana jako słowiańska MATKA-ZIEMIA, której cześć należało szczególnie oddawać w porze żniw i zbiorów. Składano jej ofiary i modlono się do niej o pomyślność w pracach domowych. Imię pochodzi od rdzenia od rdzenia mok- „moczyć” (zsyłała deszcz, który wróżył dobre plony).

Głównie czczona na obszarze wschodniej Słowiańszczyzny.
Jako ślady kultu Mokoszy, stanowiącej relikt wspólnego dla wszystkich ludów indoeuropejskich kultu Matki-Ziemi, wskazywano szereg przetrwałych w obrzędowości ludowej elementów związanych z głęboką czcią dla „matki ziemi wilgotnej”, jak kładzenie na ziemi nowo narodzonych dzieci, chorych i umierających, chowanie w ziemi zmarłych dzieci w przeciwieństwie do ciałopalnych pochówków dorosłych, symboliczne pojmowanie orki jako aktu seksualnego z ziemią czy w wersji schrystianizowanej wyznawanie grzechów wprost do ziemi (z czym walczył kler).



W schrystianizowanym folklorze rosyjskim pojawiała jako Mokosza-Mokusza, postać kobieca z wielką głową i dużymi rękami, opiekująca się przędzeniem lnu i strzyżeniem owiec, której składano ofiarę w postaci kłębka wełny. Przychodziła w nocy, by strzyc owce i kręcić nici wełny, a jej pojawienie się poprzedzał odgłos kołowrotka. Jej atrybutami były kłębek wełny, krosno i kołowrotek. 
 




SYMBOL: krzyż równoramienny z kwadratami między ramionami.Symbol ten można dostrzec w haftach ludowych.





 Symbol stosowany także w biżuterii:

I tatuażach:


Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Perun
https://strefatkania.org/2021/10/03/narodziny-mokosz/
https://www.slawoslaw.pl/mokosz/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Mokosz
https://www.facebook.com/tuszpodskora








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz